Naród sarmacki

Religia i wiaraTak to się już utarło, że postać wampira zawsze kojarzona jest z czystym i odrażającym złem. Tak jak w przypadku legendarnego hrabiego Draculi, tytułowego bohatera książki autorstwa Brama Stokera. Wampir to zazwyczaj król ciemności, z którym niewielu jest w stanie walczyć, a jeszcze mniejsza ilość wie, jak w ogóle wampira zabić można. Wilkołaki, wampiry dożyły do dni dzisiejszych, w wielu książkach, filmach i grach komputerowych. Warto w tym miejscu jednak wspomnieć, że nie zawsze wampir jest zły.Tak jest na przykład w przypadku Regisa, postaci stworzonej przez Andrzeja Sapkowskiego w powieści opowiadającej o losach wiedźmina Geralta. Regis to wampir, który nie pija ludzkiej krwi, który nie czyha na ludzkie życia. Wprost przeciwnie. To wampir "wegetarianin", pachnący ziołami osobnik, który ratuje... ludziom życie. Ratował życie łuczniczce Milwie, uratował także nieznanej dziewczynie oskarżonej o czary. Ten wampir od samego początku budzi u czytelnika sympatię i tworzy obraz dobrego "potwora".

Bram Stoker to czołowy pisarz światowej literatury grozy. Żyjący w XIX wieku pisarz stworzył niezapomniana powieść zatytułowana "Dracula". Postać tytułowego bohatera, wampira, przetrwała do dnia dzisiejszego i jest bodajże najczęściej pojawiającą się postacią w literaturze grozy, a także filmu i teatru. Bram Stoker powieści napisał jeszcze kilka innych, między innymi "Lair of the White Worm" opowiadająca o odkryciu tajemniczej jaskini, w której żyją mityczne potwory. Nigdy jednak nie zyskał takiego uznania, jakim cieszyła się powieść "Dracula". Już dziś śmiało można powiedzieć, że urodzony w Irlandii angielski pisarz jest "twórcą jednego dzieła".Jednego, bo jednego, ale zawsze... "Dracula" to najbardziej znana powieść grozy w historii literatury. Powstała nawet specjalna fundacja, Bram Stoker Awards, która nagradza pisarzy za najlepsze utwory z gatunków grozy i horroru. Niewątpliwe tym jednym dziełem angielski pisarz zyskał sławę, której nikt już mu nie odbierze. I co z tego, że to tylko jedno dzieło, skoro jest wyjątkowo dobre.

Rumuńskie Karpaty to jedno z najbardziej intrygujących miejsc Europy. Raz, że góry te są wyjątkowo ciekawe i w dużej mierze wciąż dzikie i nieodkryte, a dwa, to miejsce, w którym powstała najbardziej tajemnicza postać świata literackiego - hrabia Dracula.Śladami hrabiego Draculi można podążać na rozmaite sposoby.