Szkolenie bibloteczne

LiteraturaNa studiach bardzo często trzeba przejść obowiązkowe szkolenie biblioteczne. Zazwyczaj wygląda to tak, że idziemy z grupą innych osób, do uniwersyteckiej biblioteki, siadamy w ławce i słuchamy. Czasami trzeba stać, jeśli nie ma akurat miejsc siedzących. Studenci stoją i się nudzą, a czasami warto byłoby posłuchać. Na ogół nie są to jakieś długie i skomplikowane szkolenia. Bibliotekarka mówi, w jakich działach szukać jakich książek i w jakim systemie są one poukładane. Najczęściej pokazuje także jak wygląda rewers i jak należy go wypełnić. Jest to bardzo przydatna informacja na studiach. Na ogół jednak studenci nie mają zbytniej ochoty na słuchanie bibliotekarki i zajmują się czymś zupełnie innym. Potem jednak trzeba przyjść do tej niemiłej biblioteki i wypożyczyć jakąś książkę i studenci nie wiedzą jak mają to zrobić. Oczywiście można po raz kolejny zapytać bibliotekarkę, jak wypełnić rewers czy gdzie znaleźć książkę, ale jest to chyba w tym momencie już strata czasu. Czasami lepiej po prostu posłuchać.

W każdej szkole, uczniowie danej placówki mogą korzystać z biblioteki, w której na pewno nie zabraknie ciekawych książek.Nie da się ukryć, iż z zasobami szkolnych bibliotek bywa różnie, bo chociaż nie brakuje tam książek, które możemy poczytać sobie wieczorami przed snem to z niezbędnymi nam na lekcje lekturami bywa różnie. Większość z nas z pewnością życzyłaby sobie, by dostępne były przede wszystkim lektury z Grega, nie da się jednak ukryć, że są to wydawnictwa stosunkowo nowe i z tego względu brakuje ich w większości szkolnych wypożyczalni. Niemniej jednak książki, które niedawno weszły do kanonu lektur musiały zostać zakupione przez biblioteki i właśnie wśród nich najłatwiej będzie nam znaleźć lektury z opracowaniem. Warto jednak pamiętać o tym, iż chociaż niegdyś żadne wydawnictwo nie publikowało lektur z tak wartościowymi dla ucznia notatkami jakie możemy znaleźć w Gregu, to i tak w wielu starych książkach znajdziemy przedsłowie czy też posłowie, w którym nierzadko znajdziemy wiele cennych informacji, w dużej mierze zbieżnych z tymi, znajdującymi się w nieco nowszych opracowaniach. W bibliotece szkolnej znajdziemy również wiele prenumerowanych czasopism.

Rozdaj bibliotek Bibliotek jest bardzo wiele gatunków, ich rodzaj jest uzależniony przede wszystkim do tego jaki jest przedział wiekowy czytelników. Czyli może być to biblioteka dla dzieci w której znajdzie tylko pozycje książkowe kierowane do małych dzieci będą to opowiadania, nowele, następnie jest biblioteka publiczna czyli skierowane do wszystkich chętnych. W niej najczęściej możemy spotkać książki popularno naukowe, nowele, opowieści czyli literaturą dość lekką. Są tutaj książki które można czytać dla zabicia czasu i polepszenia swojego samopoczucia. Zupełnie inną odmiana jest już biblioteka pedagogiczna z niej korzystają przede wszystkim osoby które uczęszczają na studia wyższe. Nie ma tutaj więc mowy o tym aby były tutaj nowele, czy też opowiadani tylko sama literatura naukowa, nie brakuje tutaj też licznych encyklopedii. Każdy wybiera taki rodzaj biblioteki który odpowiada jego poziomowi i potrzebom. Naturalnie młodzież nie wybierze ten pedagogicznej ponieważ książki te były by dla nich zbyt ciężkie do zrozumienia