Shrek

LiteraturaZdaje sobie sprawę z tego, że Shreck to tak naprawdę film animowany, a nie żadna bajka, którą można by oglądać w telewizji każdego ranka, jednak z drugiej strony wydaje mi się, że jest to jedna z tych produkcji, która zmieniła nieco świat kreskówek. Jeszcze bowiem kilkanaście lat temu, w latach dziewięćdziesiątych dzieciaki chodziły do kina głównie na takie bajki jak Pocahontas czy Mulan i pewnie niewiele osób przypuszczało, że za kilka lat nadejdzie era takich filmów jak "Shreck", na które nierzadko bardzo chętnie wybiorą się sami rodzice. Po sukcesie tej bajki dla ludzi praktycznie w każdym wieku producenci zaczęli wychodzić z nowymi propozycjami i tak skończyły się czasy "Arielki" czy "Kopciuszka", a na ekrany zaczęły wchodzić takie głośne produkcje jak chociażby "Epoka lodowcowa" czy "Gdzie jest Nemo?". Nie ulega wątpliwości, iż takie bajki o wiele łatwiej na siebie zarobią, a i ciągłe oglądanie nowych wersji "Królewny Śnieżki" nie każdego będzie bawić. Niemniej jeśli jednak wrócimy do tytułowego Shrecka to warto wspomnieć o tym, że jego sukces pociągnął za sobą produkcję komercyjnych gadżetów.

Oczywiście, bajki kierowane są szczególnie dla dzieci, to właśnie one najwięcej uczą najmłodszych widzów. Jak się okazuje, dorośli również lubią oglądać bajki, nie jest to nic czego można by się wstydzić, ja się przyznam, że sam bardzo lubię je oglądać z wielu względów, przede wszystkim dlatego, że potrafią bardzo wciągnąć a dzięki temu, chociaż na chwilę można zapomnieć o otaczającym nas świecie, który dość często daje nam popalić. Mam nadzieję, że mój artykuł przybliżył wam to, że wasze dzieci powinny oglądać wiele bajek oraz kreskówek. Dzieci, które oglądają wiele bajek, nie mają problemów w szkole, ponieważ to właśnie bajki wiele uczą, przede wszystkim czytać, pisać oraz liczyć. Poza tymi czynnościami uczą również jak iść przez życie, jak czynić dobro oraz jak być dobrym człowiekiem.

Należy zaznaczyć, że wspólne czytanie z dzieckiem nie tylko jest przyjemne i ma dobry wpływ na wyobraźnię, ale również stymuluje rozwój mózgu, pomaga w nauce mówienia, a potem czytania, poszerza wiedzę, słownictwo, rozbudza zainteresowania oraz uczy, jak rozróżniać dobro i zło. Pokazuje też, co to są wartości moralne, uczy malucha, że uczciwość i dobro są bardzo ważne. Pamiętajmy też, że czytanie dziecku kształtuje w nim nawyk zaglądania do książek na całe życie. Jeśli pomożemy maluchowi polubić książki, będzie on potrafi z nich korzystać później. Dzieci, z którymi się czyta, szybciej zaczynają mówić, szybciej czytają samodzielnie i mają mniej problemów z nauką pisania. Również korzystanie ze słowników i encyklopedii przychodzi im łatwiej. Pomijając powyższe korzyści, wspólnie czytanie bardzo zbliża rodziców i dzieci do siebie, spędzamy przecież razem czas, przeżywamy razem przygody głównego bohatera, a trzeba nadmienić, że małe dziecko bardzo mocno przeżywa treść baśni, utożsamia się z bohaterem, a to z kolei ćwiczy je w empatii i postrzeganiu tego, co czują inni. Ważne jest także to, że dzięki bajkom, dziecko uczy się, jak rozwiązywać niektóre problemy, pomaga też rozmawiać o różnych trudnych sprawach.