Scooby Doo

LiteraturaScooby Doo to jedna z tych bajek, która doczekała się kilku swoich wersji, jeśli jednak chodzi o mnie to muszę przyznać, że najbardziej lubię tą pierwszą. To właśnie w niej Scooby był już dużym psem i sprawnie pomagał swoim przyjaciołom, na czele z Kudłatym w rozwiązywaniu zagadek, jednak warto wspomnieć również o tym, że nie brakowało i odcinków z małym Scoobym. Osobiście nie bardzo za nimi przepadałam, bowiem postacie młodych bohaterów nie były już aż tak absorbujące jak pierwsza wersja tej bajki. Nie sposób również nie wiedzieć, iż Scooby Doo to jedna z tych bajek, która doczekała się swojej premiery na dużym ekranie i to w wersji aktorskiej, bowiem powstały nawet dwie części filmu, które opierały się oczywiście na bajce. Szczerze mówiąc, nie były one jednak zbyt powalające i nie dziwi mnie, iż nie powstało więcej części. Być może również wielu z was nie zdaje sobie sprawy z tego, iż większość dobrze nam znanych odcinków powstała jeszcze na początku lat siedemdziesiątych, a w nowym stuleciu stworzoną wersję z pomocą animacji komputerowym, jednak moim zdaniem nie umywa się ona do pierwowzoru.

Tak, bajki są bardzo popularne oraz pożądane na całym świecie, głównie przez najmłodszych widzów lecz bardzo często zdarza się, że dorośli również z chęcią je oglądają. Bajki wiele uczą i zawierają morały, które przydają się w codziennym życiu. Według mnie, dzieci powinny oglądać wiele bajek oraz kreskówek, dzięki temu nie miały by problemów w szkołach oraz przedszkolach czy też zerówkach, ponieważ wiele bajek uczy właśnie tego czego uczą nauczyciele w szkołach, mam na myśli czytanie, pisanie, liczenie. Jak sami widzicie, naprawdę warto puszczać najmłodszym bajki, moją ulubioną bajką, która wiele uczy jest rodzina pytalskich, dzięki tym bajkom można się naprawdę bardzo dużo nauczyć, sam dzięki nim wiele się dowiedziałem. Jeszcze raz naprawdę zachęcam was do oglądania bajek, szczególnie najmłodszych.

To nieprawda, że telewizja jest zła, źle wpływa na dziecko i powinniśmy wyłączać telewizor, kiedy tylko dziecko pojawi się w pokoju. Odpowiednio dobrana bajka do wieku dziecka stymuluje jego rozwój. Dzięki nim dziecko szybciej pojmuje codzienność i sprawy, które dla nas są proste. Ono dopiero się uczy, a dzięki uproszczonemu światu, jaki przedstawiony jest w bajkach, łatwiej mu się z tym zmierzyć. Bajki przejaskrawiają wiele rzeczy, ale to tylko nam się tak wydaje, dla dziecka takie przejaskrawienie jest bardzo pozytywne, bo dopiero wtedy potrafi ono zrozumieć, co się dzieje na ekranie. Ponieważ bajki zawsze kończą się dobrze, dziecko uczy się, że zawsze warto próbować, nawet jeśli ktoś jest mały i słaby, też może pokonać smoka. Dzięki takiemu postrzeganiu bohatera, maluch nabiera pewności siebie, przecież też jest jeszcze mały, ale nie znaczy to, że nie potrafi ułożyć wieży z klocków, czy narysować kotka. Bajka daje dziecku wiarę we własne możliwości i nadzieję w sukces. Jeśli dodatkowo jest w niej trochę piosenek, nie tylko będzie dobrą rozrywką, ale również będzie stymulować rozwój rytmiczny, słownictwo i wrażliwość na muzykę.