Różewicz

Religia i wiaraChociaż niektórzy Tadeusza Różewicza uwielbiają, to inni cenią go znacznie mniej niż Czesława Miłosza. Okazuje się, że Miłosza cenimy głównie za jego religijne akcenty w wierszach. Brak ich oczywiście w twórczości Różewicza. Ten poeta nie jest pogodzony z Bogiem i wiarą. Ciągle się zastanawia, podważa pewne zasady. Ale właśnie przez to jego poezja jest niezwykle fascynująca. Wystarczy przypomnieć chociażby słynny "List do ludożerców" czy "Ocalonego". Ten drugi wiersz mówi o wojnie, o ocalonym człowieku, który przeżył piekło wojny, ale tak naprawdę wcale nie jest ocalony, stał się wrakiem człowieka. Wiersz jest niezwykle przejmujący. Nie znajdziemy w nim pięknych rymów, bo Różewicz gustował w wierszu białym. Sam też opracował swój własny oryginalny model wiersza. Jeśli przyjrzelibyśmy się bardziej, okazałoby się, że Różewicz jest znacznie bardziej interesującym poetą niż Czesław Miłosz.

Kobiety zawsze były gdzieś na marginesie życia nie tylko społecznego, ale także kulturalnego. Okazuje się, że fakt, że to mężczyźni byli faworyzowani, miał istotne znaczenie dla rozwoju kobiet. Dopiero w dobie emancypacji stały się pewne siebie, dowartościowane i uwierzyły w swoje siły. Jednak wciąż istnieje pogląd, że kobiety poetki są gorsze od mężczyzn. Mówią to nawet same kobiety, które uważają, że najlepiej jest czytać wyłącznie to, co napisali mężczyźni. Jednak mamy w historii polskiej poezji kilka wybitnych przedstawicielek poezji. Największy rozkwit poezji kobiecej rozpoczął się w pozytywizmie. Wtedy to nastąpiła emancypacja, zaczęła pisać Konopnicka, Orzeszkowa i wiele innych kobiet. Mamy przecież jeszcze Marię Pawlikowską - Jasnorzewską, Annę Świrszczyńską i jeszcze przecież naszą noblistką Wisławę Szymborską. Jeśli spojrzymy na twórczość tych pisarek, na pewno uświadomimy sobie, że nie powinniśmy wygłaszać niewłaściwych sądów o twórczości kobiet, bo jest ona równie wspaniała jak ta, serwowana nam przez mężczyzn.

Oprócz wszystkich poważnych wierszy, jakie są nam dostępne, możemy wyróżnić jeden ważny dla nas gatunek, a jeszcze ważniejszy dla naszych dzieci. Są przecież specjalne wiersze dedykowane dzieciom. Warto się nimi zainteresować, jeśli mamy dzieci. Wiersze dla nich pisała między innymi Maria Konopnicka, Julian Tuwim i wiele innych poetów. Takie wiersze trafiają idealnie w gust maluchów, co możemy od razu zauważyć.