Rodzaje poezji

Religia i wiaraJest wiele rodzajów poezji. Niektórzy zachwycają się wierszami miłosnymi, inni lubią psychologię czy piękne opisy pejzaży, a jeszcze inni wolą coś bardziej skomplikowanego, co wymaga wytężenia umysłu. Do tej ostatniej kategorii należy poezja lingwistyczna, która jest na pewno skomplikowanym tworem i nie każdemu może przypaść do gustu. Naszym wybitnym polskim przedstawicielem jest oczywiście Miron Białoszewski. Zainteresował się językiem jako tworzywem poezji, ale nawiązał do codzienności, do tego, co zwyczajne i proste. Nie wahał się używać wulgaryzmów i tworzył mnóstwo neologizmów. Pisał wiersze o staniu w kolejce w czasach PRL - u, o tańcu, naczyniach i wielu innych rzeczach. Ale najważniejszy jest język i to, co Miron Białoszewski z nim robi, jak go próbuje, zmienia i sprawdza na ile jest to możliwe. Poezja lingwistyczna jest niewątpliwie fascynującym zjawiskiem, ale niestety jest tylko dla wybranych, dla tych, którzy podczas czytania chcą się nieco wysilić.

Wśród polskich poetów na wielkie uznanie zasługuje na pewno Jan Kochanowski. Chociaż dzieli nas od jego czasów mnóstwo lat i wiele epok, to do dzisiaj chętnie go czytamy i zajmujemy się jego twórczością. Czasami jest to nieco trudne i to wcale nie ze względu na język, jakim się posługiwał, ale na odniesienia. Jego nawiązania do kultury biblijnej i antycznej, mitologicznej są tak częste i mają kluczowe znaczenie, że trzeba najpierw poznać całą tradycję do Kochanowskiego, by dopiero potem w pełni zrozumieć jego twórczość. Jeśli się w nią zagłębimy, zobaczymy jak wiele po sobie zostawił. Pisał poważne pieśni i poematy, ale także frywolne i niezwykle śmieszne fraszki. Jest autorem pięknych hymnów i przełożył Księgę Psalmów. Jego zasługi dla naszej literatury są olbrzymie i warto zainteresować się bardziej jego twórczością. Jeśli tak postąpimy, odkryjemy, jak piękne i wartościowe są te utwory. Jeśli odkryjemy nawiązania i będziemy starali sobie wytłumaczyć ich znaczenie i powody, dla których poeta właśnie w taki sposób je przedstawił, to odkryjemy niesamowity świat jego poezji.

Zapominamy jednak o Kamilu Cyprianie Norwidzie, który także w tej epoce tworzył. Przyczyny mogą być różne. Jest to twórca niezwykle skomplikowany. Chociaż tworzył w romantyzmie, to jego utwory odznaczają się niesamowitą oryginalnością i własnym stylem. Ponadto są niezwykle niezrozumiałe i trudne.