Power rangers

LiteraturaMusze przyznać, że doskonale pamiętam czasy, kiedy w naszym kraju triumfy święciła bajka "Power ranwers", nawet jeśli byłam wówczas jeszcze zbyt mała, żeby do końca rozumieć wszystkie zawarte w niej wątki. Niemniej jednak nie znałam chyba nikogo, kto nie znałby postaci, grających w tej bajce i nie utożsamiał się choć z jedną z nich. Zresztą na podwórku bardzo często bawiliśmy się w Power rangers, co teraz wydaje mi się nieco komiczne, i zaciekle walczyłyśmy o to, kto będzie mógł być różową wojowniczką. Doskonale pamiętam również, że swego czasy bardzo popularne były naklejki, pochodzące z gum do żucia, na których przedstawione były postacie z tej właśnie bajki i wszystkie dzieciaki zaciekle wymieniały się owymi zdobyczami. Przy czym muszę również dodać, że moja mama była bardzo poirytowana, kiedy wraz z moich bratem owymi naklejkami skrupulatnie wyklejałam wszystkie drzwiczki od szafek w naszym pokoju. Obecnie, przerzucając kanały jeszcze nie raz można natknąć się na nową wersję owej bajki, a właściwie serialu, od lat nie jest jednak ona już tak popularna.

Jak się okazuje, bajki nie są tylko dla dzieci, przeznaczone są dla całej rodziny, oznacza to, że dorośli również mogą je oglądać, niektórzy z nich wstydzą się tego, że oglądają bajki lecz są i tacy, którzy się tego w ogóle nie wstydzą, według nich, oglądanie bajek jest normalną sprawą. Ja osobiście uważam, że każdy z nas powinien oglądać bajki, są one ciekawe i wiele uczą. Co najważniejsze, bajki zawsze mają szczęśliwe zakończenie, to mi się w nich bardzo podoba, ponieważ nie muszę się martwić o zakończenie, wiem, że będzie ono dobre. Mam nadzieję, że każdy z was już doskonale wie, że bajki przeznaczone są dla każdego z nas i, że naprawdę nie należy się ich wstydzić, każdy z nas może je oglądać, oprócz tego, uważam, że wręcz powinniśmy oglądać bajki, ponieważ to właśnie one pozwalają nam odreagować od codzienności.

Bajki na płytach audio, czyli takie do słuchania, stymulują rozwój wyobraźni malucha jeszcze bardziej niż te, które ogląda on w telewizji. Przede wszystkim słyszy tu tylko dźwięki, głosy, muzykę, a całą resztę musi sobie dopowiedzieć sam. Taka bajka ćwiczy pamięć, już po paru razach wysłuchania jej, dziecko pamięta część dialogów, a po kolejnych, śpiewa z bohaterami piosenki, potrafi też odgrywać różne scenki. W przyszłości nie będzie miało problemów z opisaniem, co widzi na obrazku, ponieważ bajka audio rozwija postrzeganie szczegółów, łatwiej też napisze opowiadanie, czy historyjkę, opowie, co mu się przydarzyło, gdyż będzie operować dużym zasobem słów. W klasach starszych będzie miał mniejszy problem niż rówieśnicy pisząc wypracowania, rozprawki oraz opisy sytuacji, czy opisując postać bohatera powieści. Nie mówiąc już o tym, że piosenki i dialogi z bajek będzie pamiętać latami, nawet w dorosłym już życiu. Tego rodzaju bajki były bardzo popularne w latach osiemdziesiątych, wydawane na czarnych winylowych płytach, służyły masom dzieci. Dziś wznowione przez serię Bajki-Grajki, są dostępne w sklepach i księgarniach na płytach CD, nadal w starych wydaniach, czyli z doskonałą obsadą najlepszych polskich aktorów, w świetnych aranżacjach, naprawdę godne polecenia dla najmłodszych i tych trochę starszych.