Miś Uszatek

LiteraturaMiś Uszatek to krajowy produkt, który do dziś dnia jest bardzo popularny, chociaż w współczesne maluchy nie koniecznie muszą przepadać za jego oglądaniem. Jeśli chodzi o mnie, to średnio lubiłam przygody tego bądź co bądź sympatycznego misia, być może głównie ze względu na to, iż jak na bajkę nie były one zbyt wyszukany. Jeśli jednak patrzę na nie z perspektywy czasu to muszę przyznać, że na pewno większość odcinków była całkiem pouczająca i na dłuższą metę z pewnością wiele dzieciaków lubiło oglądać uczęszczającego do przedszkola Misia. Obecnie bajek tego typu już się nie produkuje, bo dookoła funkcjonują niemal wyłącznie komputerowe twory i może właśnie ze względu na to, bardzo wiele osób jest w stanie docenić urok Misia Uszatka, którego powstanie nie wiązało się tylko i wyłącznie z pracą sprawnych grafików komputerowych. Oczywiście nie zmienia to faktu, iż osoby, produkujące współczesne animacje muszą mieć ogromny talent, jednak mimo wszystko stare bajki mają w sobie urok i czar, którego te komputerowe nigdy nie zdobędą.

Bajki są bardzo popularne, oznacz to, że nabyć je można w wielu sklepach oraz kioskach. Co najważniejsze, bajki wcale nie są takie drogie jakby się mogło wydawać. wbrew pozorom, bajki są bardzo tanie jak na możliwości jakie nam oferują oraz na wiedzę, którą nam przekazują. Znam wielu dorosłych, którzy uważają bajki za wiele lepsze niż filmy, jak się okazuje, wiele dorosłych ogląda bajki i wcale się tego nie wstydzą, jest wręcz odwrotnie. Ja sam lubię nieraz pooglądać bajki, mam na myśli wieczorynkę, co prawda trwa tylko 22 minuty lecz jest każdego dnia o godzinie 19:00. Mam młodsze rodzeństwo, które nie przegapiło wieczorynki od dłuższego czasu, bardzo lubią oglądać bajki i to właśnie z tego powodu nie mają żadnych problemów w szkole, dzięki bajkom świetnie radzą sobie z czytaniem, dodawaniem, odejmowaniem oraz pisaniem.

Kiedyś królował Reksio, Bolek i Lolek, Miś Uszatek, Wędrówki Pyzy, czy Pies Pankracy. Pokolenie, które przyszło na świat w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku nie wyobrażało sobie telewizji bez tych bajek. Dziś, w dobie telewizji kablowej i satelitarnej, królują kanały animowanych bajek takie jak Cartoon Network, Disney Channel, Baby TV, Zig Zap, Mini Mini, czy Jetix. I tu trzeba zachować czujność, gdyż nie każda bajka, jaka jest w nich emitowana, nadaje się dla najmłodszych. Może za wyjątkiem Baby TV i Mini Mini. Ten pierwszy to głównie ciągi obrazów, kolorowych kształtów, piłeczek, ludzików i zwierzątek oraz spokojna muzyka, kanał przeznaczony jest głównie dla dzieci poniżej półtora roku. Mini Mini to bajki dla maluchów pomiędzy pierwszym a szóstym rokiem życia, bez przemocy, a twórcy kanału dbają również o to, by nadawane w nim reklamy były łagodne i kierowane raczej do dzieci i ich mam. Tak więc nie doświadczymy tu na przykład reklamy piwa. Pozostałe programy powinniśmy śledzić na tyle, by wiedzieć, co też ogląda nasza pociecha. Opowiastki w stylu mangi rzadko kiedy nadają się dla maluchów, a niektóre wręcz mogą powodować lęk i niepewność oraz wzbudzać agresję. Oczywiście zawsze mamy DVD i stare, sprawdzone bajki, dostępne teraz na płytach. Znajdziemy tu nie tylko Reksia i Uszatka, ale także Białego Delfina Uma, Krecika i Kota Filemona.