Kłopoty z bibloteką

LiteraturaO absurdach związanych z funkcjonowaniem biblioteki pisał w jednym ze swoich felietonów Umberto Eco. Zwrócił on uwagę na konstrukcję biblioteki, która jest stworzona specjalnie po to, żeby skomplikować ludziom życie. W Polsce także nasze biblioteki przysparzają nam wielu problemów. Każdy chciałby udać się do czytelni ze swoją torbą, tym bardziej, że nikt nie bierze odpowiedzialności, jeśli nasze osobiste rzeczy zginą w szatni w sposób jakiś bardzo tajemniczy. Ponadto nie rozumiemy zakazu picia i jedzenia. Nie możemy zatem spędzić tam całego dnia, żeby za jednym razem zrobić wszystko to, co musimy. Trzeba tam chodzić przez kolejnych kilka dni, żeby nie umrzeć z głodu i z pragnienia siedząc tam cały dzień. Poza tym denerwuje nas wysoka cena usług kserograficznych. Zazwyczaj jest ona pięć razy wyższa niż tuż za wejściem do biblioteki w małym punkcie ksero. Niestety z czytelni nie można wynieść materiałów, więc musimy kserować na miejscu. Okazuje się jednak, że możemy skopiować tylko kilka stron, bo tak mówi ustawa o prawach autorskich i pani więcej nam nie skseruje. Paranoja.

Zasoby bibliotek są zwykle bardzo duże, dlatego znalezienie czegoś odpowiedniego może nie być wcale takie proste.Zbiory książek, znajdujących się w danej bibliotece są zwykle poukładane w określony sposób. Jeśli książek jest niewiele to można posłużyć się najbardziej znanym sposobem ich układania, czyli rozmieszczenie ich zgodnie z alfabetem, biorąc przy tym pod uwagę nazwiska autorów. W wielu wypożyczalniach istniej jednak nieco bardziej skomplikowany system, który w gruncie rzeczy ma nam ułatwić poszukiwania właściwych książek. W większości bibliotek książki poukładane są działami tematycznymi, w których dodatkowo pierwszeństwo mają książki autorów, których nazwiska zaczynają się na literą A. I tak w wielu bibliotekach znajdziemy dział z literaturą młodzieżową, książkami dla dzieci czy kryminałami. Zabraknąć nie może również książek historycznych czy sensacyjnych. Warto przy tym zwrócić uwagę, iż w niejednej bibliotece nowe książki są wyeksponowane w widocznym miejscu, tak by każdy mógł zapoznać się z ich tytułami. W razie jakichkolwiek wątpliwości można również zwrócić się o pomoc do bibliotekarki.

Bibliotekarka Bibliotekarka jest to osobą która pracuje w bibliotece. Musi mieć ona naturalnie odpowiednie przeszkolenie ponieważ powinna znać doskonale wszystkie gatunki literacki poza tym szybko i sprawnie umie wyszukiwać określone pozycje książkowe. Bibliotekarka nie rzadko jest osobą która musi pomóc klientowi ponieważ nie potrafi on sam odszukać interesujących go rzeczy dlatego tez powinna mieć ona pogodne i miłe usposobieni bo ma bezpośredni kontakt z klientem. Praca bibliotekarki nie koczy się jednak tylko na tym że wydaje ona książki i prowadzi ich rejestr ponieważ musi ona zawsze służyć pomocą i dodatkowo zajmować się komputerami i czytelnią. W zasadzie to ona dba o wygląd naszej biblioteki i o to aby była on jak najbardziej estetyczna. Aby zostać bibliotekarką oprócz przygotowania merytorycznego trzeba mieć też odpowiedni charakter czyli być wyciszonym i spokojnym ponieważ w tym wypadku nie rzadko obcujemy tylko z książkami i wszech ogarniającą ciszą ponieważ w bibliotece rozmawiać nie można.