Inspiracja Stokera

Religia i wiaraInspiracja może pochodzić z wielu źródeł. Niektórzy czekają na Muzę, inni szukają motywów w codziennym życiu. Są tacy twórcy, którzy szukają weny w innych dziedzinach sztuki - w malarstwie, literaturze, rzeźbie lub muzyce. Najczęściej jednak twórcy wybierają postaci literackie.Taką postacią jest chociażby znanym nam wszystkim hrabia Dracula, czyli tytułowy bohater powieści Brama Stokera. Sławetny władca ciemności pojawia się w wielu późniejszych książkach grozy, kontynuacjach przygód profesora van Helsinga, a także w setkach filmowych adaptacji nawiązujących do powieści sprzed ponad stu lat. Dracula - mityczna postać - potwór pojawia się także we współczesnych tworach "sztuki". Pojawia się także w grach komputerowych.Są to zazwyczaj krwiożercze obrazy i lepiej małym dzieciom takich gier nie udostępniać. Nie mniej ta fascynująca postać inspiruje. I zapewne przez długie lata będzie jeszcze żyła wśród nas - śmiertelników.

Warto podkreślić, że w rolę Alfreda, ucznia znanego łowcy wampirów, profesora Abronsiusa wcielił się sam reżyser, czyli Roman Polański.Mimo że od czasu nakręcenia tego filmu minęło już wiele lat, to wciąż jest to jedna z najbardziej znanych adaptacji książki słynnego Brama Stokera. Roman Polański zrezygnował jednak tutaj z postaci typowych dla powieści angielskiego pisarza. Mimo że motyw jest zaczerpnięty z "Draculi", to w filmie "Nieustraszeni pogromcy wampirów" widzimy inne postaci. Przy tym wszystkim momenty grozy zastąpione są niekiedy komicznymi scenami. Film Polańskiego to znakomity obraz przepleciony dobrą komedią i filmem grozy. Jedni wybierają film i tam przenoszą postać mitycznego władcy ciemności. Inni inspirowani książką Brama Stokera tworzą postać wampira w swoich dziełach, które później z kolei trafiają do naszych domowych biblioteczek. Jeszcze inni decydują się na oryginalne wojaże, prawdziwa podróż w rumuńskie bezdroża, z których wyrasta postać potwora Draculi. Wycieczka taka do drogich nie należy, Rumunia to biedny kraj o stosunkowo niskich cenach. Jeśli zdecydujemy się na taką podróż to musimy wiedzieć, że w Rumunii łatwo wpaść na złodziei. Najlepiej więc wybierać się tam liczniejsza grupą. Zawsze to bezpieczniej.

Pisarz znany z wielkiego sentymentu do utrzymujących się głównie z połowu ryb mieszkańców nadmorskiego Bodrum.Halikarnas Balikçisi przyszedł na świat w 1890 roku, w mieście Girit, gdzie jego ojciec pełnił funkcję gubernatora i głównodowodzącego wojskiem.