Naród sarmacki

Religia i wiaraO wampirach od lat głoszono legendy. Jedni w nie wierzyli, inni nie dawali wiary. Przez setki lat istnienia piśmiennictwa spisywano niektóre z podań i wkładano je w karty literatury. Przełomowym momentem jednak była dopiero książka autorstwa Brama Stokera, zatytułowana "Dracula". Jedna z głównych postaci, tytułowy hrabia Dracula to prawdziwy władca ciemności, wampir nad wampiry. To właśnie od niego zaczyna się prawdziwa historia i kult wampiryzmu w literaturze, filmie i malarstwie.Powieść gotycka, pt. "Dracula" dala sztuce nową, inspirującą postać. Wszystko zaczęło się pod koniec XIX wieku, kiedy to angielski pisarz, Bram Stoker stworzył postać potwora żywiącego się krwią innych. Powieść ta uznawana jest do dziś za jeden z najznamienitszych horrorów w historii literatury. Hrabią Draculą inspirowało się już wielu znanych reżyserów kina i teatru. Wielu pisarzy czerpało wzorce z powieści Brama Stokera. Hrabia Dracula to bez wątpienia jedna z najbardziej znanych postaci literackich na świecie.

Horror to obecnie jeden z najbardziej cenionych gatunków literackich. Często motywy grozy wchodzą w świat kinematografii. Jeśli mowa o straszeniu czytelnika lub widza, to świetna postacią jest sławetny hrabia Dracula, który jest jedną z najbardziej znanych postaci w historii literatury. Dracula to wampir, który z niedostępnych, rumuńskich Karpat przenosi się do Londynu i tam zaczyna siać postrach wśród mieszkańców wysp. Grozie przeciwstawia się tylko nie mniej znany profesor van Helsing.Zarówno Dracula, jak i van Helsing doczekali się swoich następców. Wielu pisarzy po Bramie Stokerze wzorowało się na stworzonym przez angielskiego pisarza świecie wampiryzmu i grozy. Od czasów Stokera to właśnie wampiry najczęściej straszyły nas w książkach i filmach. Dracula doczekał się dziesiątek filmowych adaptacji i kontynuacji. Niewiele ponad sto lat od pierwszej książki, w której Dracula jest główną postacią można śmiało powiedzieć, że to postać nieśmiertelna, i bynajmniej, nie chodzi tu już tylko to to, że wampira zabić trudno.

Reżyserów, którzy w swej filmowej twórczości nawiązywali do słynnego hrabiego Draculi są setki. Wśród wieli znajdziemy jednego Polaka. Mowa tu o Romanie Polańskim, który w 1967 roku nakręcił dzieło zatytułowane "Nieustraszeni pogromcy wampirów". Film ten został niezwykle dobrze przyjęty przez krytyków i szybko zyskał uznanie wśród fanów dobrego kina.